Welcome to Velonoma.lv - your gateway to bicycle rent and tours in Latvia!

Rent of bicycles in Jurmala (location - Bulduri and Kemeri railway station buildings) and Valmiera.

3 EUR per hour, max. 12 EUR per day, 36 EUR per five days, 42 EUR per week 60 EUR per two weeks.

Half-price for teenagers up to 14 years of age. Helmets, rack bags and kid seats.

Delivery to any place in Baltics for groups and events. Planning and elaboration of routes for your event. Guided bicycle tours in protected nature areas.

On operation schedule of bicycle rents in Kemeri on June 13 PDF Print E-mail

On Saturday, June 13 bicycle rent at Kemeri station will be closed due to exceeding limit of available bicycles.

For the rest of days bicycle rents in Ķemeri and Bulduri will be operating according to the normal schedule.

 
Summer operating schedule starts in bicycle rentals in Bulduri and Kemeri PDF Print E-mail

Bicycle rents in Jurmala at Bulduri and Kemeri railway stations start their summer operating schedules from this week-end, May 30/31 onward. In certain days the bike rents may operate part-day or may be closed due to bad weather or large orders. We will be trying to inform you about these changes in our homepage.

As usual, there will be bicycles for adults, teenagers and kids along with the important accessories - kid seats, baggage baskets, helmets and bicycle rack bags available for rent.

 
Velonoma.lv velosipēdi tiek sakopti jaunajai sezonai PDF Print E-mail
There are no translations available.

Ar Velobraucēju drošības un izglītības fonda brīvprātīgo palīdzību Velonoma.lv velosipēdi tiek modināti no ziemas miega, iziet tehnisko apkopi un top gatavoti jaunajai, 2015.gada sezonai.

Tāpat kā iepriekšējos gadus mūsu velosipēdu klāsta pamatā būs dažādu izmēru gan sieviešu gan vīriešu pieaugušo un pusaudžu kalnu velosipēdi. Braucieniem pilsētvidē piedāvāsim arī sieviešu pilsētas velosipēdus. Protams, ka nomā pieejami būs arī groziņi (pilsētas velosipēdiem), bērnu sēdeklīši komplektā ar ķiveri un pieaugušo ķiveres.

Kā jau rakstījām nomas aksesuāru klāsts ir papildināts arī ar kvalitatīvām, ūdensizturīgām bagāžas somām - kā stiprināmām uz bagāžnieka tā parastām.

Lai labi ripo!

 
Velonoma.lv pirmais klients 2015.gadā - jelgavnieks PDF Print E-mail
There are no translations available.

Par Velonoma.lv pirmo klientu 2015.gada velosezonā ir kļuvis Guntars no Jelgavas, kas 14.martā iznomāja velosipēdu, lai kopā ar draugiem pavadītu saulaino sestdienu veloizbraucienā pa Jūrmalu.

Līdz ar to Velonoma.lv velosipēdu nomas sezona šogad sākusies pat agrāk kā 2012.gadā, kad par mūsu pirmo klientu 22.martā Ķemeros kļuva latviešu izcelsmes Austrālijas pilsonis Dainis Edmund Purins.

Savukārt 2013.gada velosezonā par pirmajiem klientiem kļuva Jūrmalas pilsētas viesi no Krievijas, kas 18.aprīlī devās jaukā četru stundu velopastaigā pa vēl vasaras kņadas nepārņemto pilsētu, kurpretim 2014.gada velosezona faktiski sākās tikai ar Ceļotāju dienu Ķemeru nacionālajā parkā 3,maijā.

 
More bicycle front baskets available in Bulduri PDF Print E-mail

Front-mounted baskets are popular accessories requested by a number of those of our clients who choose leisurely, rushless bike ride though the city. However not all solutions for the baskets available on the market are equally good. As Velonoma.lv does care about the comfort our your clients, our requirements for the functionality, rigidity and ease-of-use of bicycle accessories are rather high.

As a result of several-seasons long search for best-suited accessories we have come to a solution for the baskets that, as we Latvians say, we would use ourselves and recommend to our friends. So now in Bulduri you have an opportunity to have a rear-mounted bicycle basket and the good news are that it is free of charge!

Have a nice ride!

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 Next > End >>

Page 1 of 5

Useful Latvian phrases

Hi! - Sveiki! [sveiki]

Please - Lūdzu [lu:dzu]

Thank (you)! - Paldies! [paldies]

How much.. - Cik.. [tsik]

How much does it cost? - Cik tas maksā? [tsik tas maksa:]

Where is.. - Kur ir.. [kur ir]

Do you have.. - Vai jums ir.. [vai iums ir]

Velonoma.lv - Bicycle rent in Latvia, Powered by Joomla! and designed by SiteGround